Networking – czym jest i jak z niego korzystać?

Czym jest networking?

Najkrócej definiując networking to sieć kontaktów, proces wymiany informacji i zasobów.

 
Kiedyś networking kojarzył mi się tylko i włącznie z ludźmi z MLMów ludźmi którzy starali się poprzez networking pozyskać klientów i sprzedać im swoje usługi. Obecnej networking jest dla mnie formą poznawania ciekawych ludzi i nawiązywania współpracy. Na różnego rodzaju wydarzeniach (szkoleniach, konferencjach, targach, bankietach, itd.) poznaje olbrzymią ilość osób, zawsze staram się poznać jak najwięcej osób, dzięki temu nawiązałem już trwałe relacje i doprowadziło to do wielu różnych form współpracy biznesowej.

Poznałem tak swoich klientów, partnerów biznesowych który świadczą dla mnie usługi, a także osoby które były dla mnie “furtką” do kontaktów z ważnymi dla mnie osobami.

 

Jak praktykować networking?
Wyjdź z domu! Staraj się uczęszczać na jak największej ilości wydarzeń, zastanów się jakich relacji potrzebujesz i uczęszczaj na takie wydarzenia, na których możesz spotkać ludzi których szukasz.

 

Przed, po i podczas przerw w konferencjach, a także na bankietach czy innych mniej formalnych spotkaniach, podchodź do ludzi i zapoznaj się.
Technik na poznawanie ludzi jest wiele:
– możesz podejść do grupy osób w której znasz jedną osobę i się dołączyć do rozmowy, a jeśli Ty jesteś w grupie i część osób się nie zna przedstawiaj ich sobie
– możesz usłyszeć o czym dana grupa rozmawia i włączyć się do dyskusji, zapytać o coś w tym temacie, nawiązać do swoich doświadczeń
– możesz nawiązać do bieżącej sytuacji związanej z danym wydarzeniem, miejscem, osobami
– improwizuj 😉

 

Jak budować sieć kontaktów?
Gdy poznajesz daną osobę dobrym gestem jest uściśnięcie dłoni, przedstawienie się i co ważne zapamiętanie imienia rozmówcy (warto powtórzyć imię danej osoby dla utrwalenia), pamiętaj też o uśmiechu i otwartej postawie ciała. Zapytaj czym się zajmuje dana osoba, warto też zapytać o zainteresowania,warto też wymienić się wizytówkami, które warto później segregować i opisywać, a po wydarzeniu dodać daną osobę do sieci swoich kontaktów w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter lub gdy to bardziej oficjalny kontakt biznesowy to GoldenLine.pl, Linkedin i inne).

 

Dzięki otwarciu na poznawanie ludzi, wielokrotnie korzystałem z darmowych porad (np. prawnych),  konsultacji ze specjalistami danych dziedzin (marketingu, PRu, itd.) czy nawet mentoringu, dlatego polecam Ci wyjść do ludzi, możliwości jest wiele.

 

Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoim doświadczeniem związanym z networkingiem.

 

Leave a Reply