CouchSurfing – jako styl podróżowania

 

Ten post to reaktywacja mojego bloga, piszę go z Kuala Lumpur, gdzie przed chwilą pożegnałem się z rodziną, która gościła mnie dwie noce w swoim mieszkaniu z basenem i poświęciła mi dużo czasu na pokazanie miasta, częstowała pysznym lokalnym jedzeniem i opowiadała o lokalnej kulturze i zwyczajach.

 

Rodzina (choć na zdjęciu nie wszyscy) goszcząca mnie w Kuala Lumpur (Malezja)

Rodzina (choć na zdjęciu nie wszyscy) goszcząca mnie w Kuala Lumpur (Malezja)

 

Czym jest CouchSurfing?

To strona internetowa (couchsurfing.org) założona w 2002 roku, którą tworzy społeczność otwartych ludzi, strona dzięki której można zaoferować lub skorzystać z darmowych noclegów i/lub spotkać się w celu oprowadzenia po mieście czy wspólnego podróżowania.

 

Moje doświadczenia

Moja przygoda z tym serwisem zaczęła się w marcu 2013r. Pierwsi moi „hostowie” to para z Warszawy, która przyjęła mnie na trzy noclegi oraz oprowadziła po mieście i zabrała na premierę filmu o Warszawie. Od tego czasu minęły prawie dwa lata, a ja skorzystałem z kilkudziesięciu opcjo spotkań i noclegów w różnych krajach oraz przyjąłem w swoim mieszkaniu ok 50 osób.

 

Tym razem to ja jestem hostem, dla dwóch dziewczyn z Chin

Tym razem to ja jestem hostem, dla dwóch dziewczyn z Chin

 

Co zyskałem?

Po za darmowymi noclegami, a często także darmowymi posiłkami i transportem zyskałem możliwość poznania ciekawych ludzi z różnych stron świata. Poznania jak lokalni ludzie żyją w różnych krajach, poznanie lokalnej kuchni, kultury, a przede wszystkim ciekawych miejsc, często nie opisywanych w przewodnikach.

Wspólne gotowanie, nauka języków obcych czy niezapomniane imprezy to kolejne plusy korzystania z tej formy podróżowania jaką jest CouchSurfing.

 

Spotkanie w Bangalore (Indie)

Spotkanie w Bangalore (Indie)

 

Różnice w porównaniu z klasycznym podróżowaniem?

Zanim poznałem CouchSurfing podróżowałem z biurami podróży, mając wygodę, prywatność, serwis oraz opiekę pilota, jednak nie miałem okazji poznać autentycznego lokalnego życia – ludzi, kultury, zwyczajów, jedzenia, itp. To zmienia zupełnie postrzeganie danego kraju.

 

O czym pamiętać?

Warto zwrócić uwagę na referencje osoby którą chcemy przyjąć lub u której chcemy zanocować. W profilu przeczytamy też podstawowe informacje o osobie, a także jej zainteresowani.

Częstą praktyką jest wręczanie drobnego prezentu osobie lub osobą które nas goszczą (np. buteleczka lokalnego alkoholu, lokalny przysmak, itp.).

 

Kolejna rodzina tym razem w Colombo (Sri Lanka)

Kolejna rodzina tym razem w Colombo (Sri Lanka)

 

Linki:

www.CouchSurfing.org

www.BeWelcome.org – alternatywny serwis, jednak z małą ilością użytkowników

Dodatkowo na Facebooku istnieją grupy społeczności CouchSurfingu z prawie każdego dużego miasta na świecie.

 

Leave a Reply